CEL ZABIEGU :

Przeszczep tkanki tłuszczowej własnej stosuje się celem wypełnienia głębokich zmarszczek twarzy (zmarszczki lwie, bruzdy nosowo-wargowe, fałdy wargowo-bródkowe), różnego rodzaju deficytów tkanek miękkich twarzy i innych okolic ciała. Własną tkankę tłuszczowa stosujemy także celem powiększenia ust.

TECHNIKI OPERACYJNE:

Znieczulenie: zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, u osób szczególnie wrażliwych możliwe zastosowanie preparatu znieczulającego EMLA. Zabieg polega na pobraniu przy użyciu odpowiednich sond tkanki tłuszczowej z różnych okolic ciała (brzuch, biodra, pośladki, kolana) i wszczepieniu jej w okolice poddawane korekcji.

OPIEKA POOPERACYJNA :

Zdjęcie plastrów, w przypadku ich zastosowania następuje po 3 dniach. Codzienna zmiana opatrunków w miejscach wprowadzenia sondy do pobierania tkanki tłuszczowej.

MOŻLIWE POWIKŁANIA :

Zabieg trwa 1-1,5 godziny i obarczony jest niewielkim ryzykiem. Powikłania pojawiają się relatywnie rzadko i są stosunkowo niegroźne. Prawie zawsze pojawia się obrzęk i duże krwiaki w okolicy z której pobrano tkankę tłuszczową oraz małe krwiaki w miejscu podania tkanki tłuszczowej. Infekcje zdarzają się niezwykle rzadko i leczone mogą być antybiotykami.

Uwaga! Zaledwie 40-50% wstrzykiwanego tłuszczu ulega wgojeniu, dając trwały efekt wypełnienia, stąd zwykle zalecany jest zabieg uzupełniający po 3-6 miesiącach.

CZAS POBYTU W SZPITALU:

Ambulatoryjnie

CZAS REKONWALESCENCJI:

Powrót do pełnej sprawności po ok. 3 dniach. Efekt wypełnienia utrzymuje się przez okres nawet kilku lat.

PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU:

Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić palenie papierosów oraz odstawić wszystkie leki wpływające na krzepliwość krwi (Aspiryna, NLPZ, preparaty witaminowe). Ogólnie dobry stan zdrowia i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych są zasadniczym warunkiem przeprowadzenia zabiegu. Labilność emocjonalna i brak konkretnych oczekiwań (lub wygórowane) odnośnie ostatecznego efektu zabiegu mogą być przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia.

WYMAGANE BADANIA :

 • Morfologia,
 • INR, APTT – parametry krzepnięcia krwi,
 • HbS, HCV.

PRPRZECIWWSKAZANIA :

Zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane ciśnienie, niewyrównana cukrzyca, infekcje okolicy operowanej stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu.

KOSZT ZABIEGIU :

Ceny podane w cenniku, do zabiegów estetycznych należy doliczyć 23% VAT.

Plastyka piersi

polega na operacyjnym przywróceniu lub nadaniu idealnego kształtu piersiom, które utraciły swój dobry wygląd. Zabieg dotyczy kobiet, których piersi utraciły jędrność i ładny kształt wskutek np. długotrwałego karmienia lub kobiet, które nie są zadowolone zarówno z wielkości jak i ich kształtu. Często zabieg przebiega bez naruszenia samego gruczołu, co umożliwia późniejsze karmienie piersią. Nie jest też przeszkodą w ocenie badań obrazowych. Efekt utrzymuje się zwykle przez okres kilku do kilkunastu lat i zależy od wielu czynników m.in. elastyczności skóry, zmian masy ciała pacjentki czy przebytych kolejnych ciąż. W wyniku zabiegu zawsze pozostaje blizna, która zazwyczaj jest mało widoczna.

Zabiegi dotyczą zarówno ich podniesienia (liftingu) jak i ich powiększania (augmentacji). Zabiegi obok poprawy wyglądu poprawiają samopoczucie i podnoszą samoocenę pacjentki. W celu powiększenia małych piersi i podniesienia minimalnie opadniętych używa się silikonowych implantów piersiowych lub tkanki tłuszczowej własnej, pobranej od pacjentki. Implanty silikonowe mają różny kształt; są okrągłe lub przypominają naturalny wygląd piersi (anatomiczne).

Implanty wypełnione są żelem silikonowym lub solą fizjologiczną, mają też różną wysokość (projekcję) w zakresie od niskich do ekstra wysokich. Ich powierzchnia może być gładka, teksturowana lub pokryta poliuretanem. Droga umieszczenia implantów (z cięcia okołootoczkowego, w fałdzie podpiersiowym lub z dostępu pachowego) i struktura ich powierzchni mają decydujący wpływ na nasilenie powstawania łącznotkankowej torebki włóknistej, jako reakcji na ciało obce jakim jest implant.

Dobór wielkości implantów odbywa się wieloma metodami (systemy obrazowania trójwymiarowego, sizery), ale decydujący głos ma oczywiście pacjentka. Inną metodą jest wykorzystanie własnej (autogennej) tkanki tłuszczowej, pozyskiwanej metodą liposukcji. Pomocne jest wykorzystanie systemu Brava, zwiększającego kopertę skórną okolicy piersi, przy wykorzystaniu zjawiska podciśnienia. Wszystkie opisane metody służą obiektywnej poprawie wyglądu piersi, a przez to podniesieniu subiektywnej dobrej samooceny pacjentki.

CEL ZABIEGU :

usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic, w których daje ona złe efekty kosmetyczne np. brzuch, biodra, kolana, podbródek czy uda. Zmiana konturu określonej okolicy ciała. Przemodelowanie danej okolicy ciała i modelowanie sylwetki.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:

nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w określonych okolicach ciała, przy względnie prawidłowej budowie dające widoczne defekty kosmetyczne

TECHNIKI OPERACYJNE :

znieczulenie: znieczulenie miejscowe, zewnątrz-oponowe lub ogólne

przebieg zabiegu : Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych okolic ciała przy użyciu systemu pomp ssących i sond. Rodzaj użytego urządzenia nie ma zasadniczego znaczenia dla przebiegu operacji. Zabieg wykonujemy metodą tumescencji, polegającej na nasączeniu operowanej okolicy płynem o składzie umożliwiającym dobre znieczulenie okolicy, zmniejszającym krwawienie i możliwość wystąpienia późniejszych następstw w postaci obrzęku czy zasinienia. Do zabiegu najbardziej predysponowane są osoby o jędrnej, sprężystej skórze, które posiadają nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany w określonych miejscach. Osoby otyłe lub za skórą zwiotczałą i pełną rozstępów dla uzyskania optymalnego efektu kosmetycznego muszą niekiedy poddać się dodatkowym zabiegom korekcyjnym. Z małego cięcia (2-3 mm) wprowadza się sondę odsysającą do tkanki podskórnej, skąd tkanka tłuszczowa odprowadzana jest do pojemnika, w którym dokładnie kontrolujemy ilość odessanej tkanki tłuszczowej. W czasie 1-go zabiegu odsysamy ok. 50 ml tkanki tłuszczowej na 1 kg masy ciała i jest to objętość bezpieczna dla operowanej osoby. Po zabiegu zakładamy opatrunek na miejsca, przez które wkładamy sondę i zakładamy pas uciskowy, który nosimy nieprzerwanie przez okres 4 tygodni.

OPIEKA POOPERACYJNA :

na operowaną okolicę zakładamy pas uciskowy (ubranie uciskowe), które nie tylko ma zapobiegać możliwym powikłaniom (krwiak, krwawienie), ale również modelować okolicę ciała poddaną zabiegowi. Pas uciskowy zdejmujemy jedynie na czas kąpieli (prysznic) i nosimy ciągle przez okres 4 tygodni. Niewielkie dolegliwości bólowe zwalczamy powszechnie używanymi środkami przeciwbólowymi (uwaga na pochodne kwasu salicylowego). Przez okres ok. 3 miesięcy unikamy dużych wysiłków i forsownych ćwiczeń fizycznych.

MOŻLIWE POWIKŁANIA :

Krwiaki, infekcje, nieprawidłowe gojenie. Zabieg nie jest obarczony większym odsetkiem powikłań niż inne zabiegi chirurgiczne o podobnej rozległości, a ryzyko wystąpienia zatorów tłuszczowych jest mniejsze niż np. po złamaniach kości czy rozległych zabiegach ginekologicznych, czy chirurgicznych. Decydujące znaczenie ma odpowiednia kwalifikacja do zabiegu i ścisłe przestrzeganie zasad zabiegu. Nieprzestrzeganie tych zasad np. zbyt duża ilość odessanej tkanki czy obecność choroby współistniejącej (cukrzyca) znacznie zwiększają ryzyko operacyjne. Zabiegom towarzyszą umiarkowane dolegliwości bólowe i sińce operowanej okolicy (znikają po ok. 2 tygodniach), wyczuwalne są także nierówności, a czasem zgrubienia, które znikają w miarę upływu czasu.

CZAS POBYTU W SZPITALU:

2 Doby

CZAS REKONWALESCENCJI:

pozytywne efekty działalności chirurga widoczne są po około 3 tygodniach, kiedy mija obrzęk i resorbują się sińce operowanej okolicy. Nie należy zabiegu traktować jako metody odchudzania, jest to sposób modelowania określonych okolic ciała dla osiągnięcia zamierzonego efektu kosmetycznego. Pas uciskowy zdejmujemy dopiero po ok. 4 tygodniach. Kontrolna wizyta powinna się odbyć po 1 tygodniu i 3 miesiącach od zabiegu. Oczywiście czas rekonwalescencji zależy od rozległości zabiegu np. po korekcji podbródka czy kolan jest on bardzo krótki (kilka dni).

PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU :

na 3 tygodnie przed zabiegiem nie należy zażywać żadnych leków wpływających na układ krzepnięcia (pochodne kwasu salicylowego np. Aspiryna). Należy w przypadku rozległego zabiegu odstawić palenie tytoniu. Osoba poddana zabiegowi powinna być ogólnie zdrowa i mieć wyniki zleconych badań w zakresie normy.

WYMAGANE BADANIA :

czas krwawienia i krzepnięcia, grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, EKG, USG

PRPRZECIWWSKAZANIA :

nadciśnienie, niedociśnienie, zaburzenia krzepnięcia, skazy naczyniowe, niewyrównana cukrzyca, infekcja operowanej okolicy, choroba zakrzepowa kończyn dolnych.

KOSZT ZABIEGIU :

Ceny podane w cenniku.

CEL ZABIEGU :

Usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i zwiotczałej z okolicy ud i ramion.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:

Zwiotczała skóra w/w okolic będąca efektem utraty masy ciała lub upływu czasu, niedająca się korygować działaniami fizykoterapeutycznymi lub ćwiczeniami fizycznymi.

TECHNIKI OPERACYJNE :

Znieczulenie: miejscowym lub ogólnym
przebieg zabiegu : Cięcia wykonujemy w naturalnych fałdach i załamaniach skóry dla uzyskania dobrego efektu kosmetycznego, który w dużej mierze zależy od indywidualnych właściwości skóry osoby poddanej zabiegowi. Zabiegi wiążą się niestety z powstaniem rozległych blizn operowanej okolicy, ale końcowy efekt kosmetyczny jest zazwyczaj dobry.
W przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej stosujemy zabieg liposukcji

OPIEKA POOPERACYJNA :

Opatrunek uciskowy operowanej okolicy. Wyjęcie szwów po 7-10 dniach.

MOŻLIWE POWIKŁANIA :

krwiak, zakażenie

CZAS POBYTU W SZPITALU:

1 doba

CZAS REKONWALESCENCJI:

Szwy wyjmujemy po 7-10 dniach. Powrót do normalnych zajęć po ok. 2 tygodniach.

PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU :

nie wymaga

WYMAGANE BADANIA :

czas krwawienia i krzepnięcia

PRPRZECIWWSKAZANIA :

takie same jak w zabiegach chirurgii ogólnej

KOSZT ZABIEGIU :

Ceny podane w cenniku.

CEL ZABIEGU :

Usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic, w których daje ona złe efekty kosmetyczne np. brzuch, biodra, kolana, podbródek czy uda. Zmiana konturu określonej okolicy ciała. Przemodelowanie danej okolicy ciała i modelowanie sylwetki.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:

nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w określonych okolicach ciała, przy względnie prawidłowej budowie dające widoczne defekty kosmetyczne

TECHNIKI OPERACYJNE :

znieczulenie: znieczulenie miejscowe, zewnątrz oponowe lub ogólne

Przebieg zabiegu : Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych okolic ciała przy użyciu systemu pomp ssących i sond. Rodzaj użytego urządzenia nie ma zasadniczego znaczenia dla przebiegu operacji. Zabieg wykonujemy metodą tumescencji, polegającej na nasączeniu operowanej okolicy płynem o składzie umożliwiającym dobre znieczulenie okolicy, zmniejszającym krwawienie i możliwość wystąpienia późniejszych następstw w postaci obrzęku czy zasinienia. Do zabiegu najbardziej predysponowane są osoby o jędrnej, sprężystej skórze, które posiadają nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany w określonych miejscach. Osoby otyłe lub za skórą zwiotczałą i pełną rozstępów dla uzyskania optymalnego efektu kosmetycznego muszą niekiedy poddać się dodatkowym zabiegom korekcyjnym. Z małego cięcia (2-3 mm) wprowadza się sondę odsysającą do tkanki podskórnej, skąd tkanka tłuszczowa odprowadzana jest do pojemnika, w którym dokładnie kontrolujemy ilość odessanej tkanki tłuszczowej. W czasie 1-go zabiegu odsysamy ok. 50 ml tkanki tłuszczowej na 1 kg masy ciała i jest to objętość bezpieczna dla operowanej osoby. Po zabiegu zakładamy opatrunek na miejsca, przez które wkładamy sondę i zakładamy pas uciskowy, który nosimy nieprzerwanie przez okres 4 tygodni.

OPIEKA POOPERACYJNA :

Na operowaną okolicę zakładamy pas uciskowy (ubranie uciskowe), które nie tylko ma zapobiegać możliwym powikłaniom (krwiak, krwawienie), ale również modelować okolicę ciała poddaną zabiegowi. Pas uciskowy zdejmujemy jedynie na czas kąpieli (prysznic) i nosimy ciągle przez okres 4 tygodni. Niewielkie dolegliwości bólowe zwalczamy powszechnie używanymi środkami przeciwbólowymi (uwaga na pochodne kwasu salicylowego). Przez okres ok. 3 miesięcy unikamy dużych wysiłków i forsownych ćwiczeń fizycznych.

MOŻLIWE POWIKŁANIA :

Krwiaki, infekcje, nieprawidłowe gojenie. Zabieg nie jest obarczony większym odsetkiem powikłań niż inne zabiegi chirurgiczne o podobnej rozległości, a ryzyko wystąpienia zatorów tłuszczowych jest mniejsze niż np. po złamaniach kości czy rozległych zabiegach ginekologicznych, czy chirurgicznych. Decydujące znaczenie ma odpowiednia kwalifikacja do zabiegu i ścisłe przestrzeganie zasad zabiegu. Nieprzestrzeganie tych zasad np. zbyt duża ilość odessanej tkanki czy obecność choroby współistniejącej (cukrzyca) znacznie zwiększają ryzyko operacyjne. Zabiegom towarzyszą umiarkowane dolegliwości bólowe i sińce operowanej okolicy (znikają po ok. 2 tygodniach), wyczuwalne są także nierówności, a czasem zgrubienia, które znikają w miarę upływu czasu.

CZAS POBYTU W SZPITALU:

2 Doby

CZAS REKONWALESCENCJI:

Pozytywne efekty działalności chirurga widoczne są po około 3 tygodniach, kiedy mija obrzęk i resorbują się sińce operowanej okolicy. Nie należy zabiegu traktować jako metody odchudzania, jest to sposób modelowania określonych okolic ciała dla osiągnięcia zamierzonego efektu kosmetycznego. Pas uciskowy zdejmujemy dopiero po ok. 4 tygodniach. Kontrolna wizyta powinna się odbyć po 1 tygodniu i 3 miesiącach od zabiegu. Oczywiście czas rekonwalescencji zależy od rozległości zabiegu np. po korekcji podbródka czy kolan jest on bardzo krótki (kilka dni).

PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU :

Na 3 tygodnie przed zabiegiem nie należy zażywać żadnych leków wpływających na układ krzepnięcia (pochodne kwasu salicylowego np. Aspiryna). Należy w przypadku rozległego zabiegu odstawić palenie tytoniu. Osoba poddana zabiegowi powinna być ogólnie zdrowa i mieć wyniki zleconych badań w zakresie normy.

WYMAGANE BADANIA :

czas krwawienia i krzepnięcia, grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, EKG, USG

PRPRZECIWWSKAZANIA :

Nadciśnienie, niedociśnienie, zaburzenia krzepnięcia, skazy naczyniowe, niewyrównana cukrzyca, infekcja operowanej okolicy, choroba zakrzepowa kończyn dolnych.

KOSZT ZABIEGIU :

Ceny podane w cenniku.

CEL ZABIEGU :

usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry poprzedzone zabiegiem lipektomii (liposukcja, odsysanie tkanki tłuszczowej, lipoplastyka)
Szczegółowe informacje - patrz: abdominoplastka

KOSZT ZABIEGIU :

Ceny podane w cenniku.

CEL ZABIEGU :

usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry w okolicy podbrzusza i śródbrzusza z następową plastyką mięśnia prostego brzucha

WSKAZANIA DO ZABIEGU:

Nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry powstający w wyniku np. wielu ciąż, obniżenia elastyczności skóry brzucha w przebiegu procesu starzenia czy też po gwałtownym zmniejszeniu masy ciała, niedający się skorygować ćwiczeniami fizycznymi lub zabiegami dietetycznymi.

TECHNIKI OPERACYJNE :

znieczulenie: zabieg wykonujemy w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrz oponowym i trwa ok. 3 godzi

Przebieg zabiegu : Cięcie wykonujemy w dole brzucha od kolca biodrowego prawego do lewego. Często konieczne jest przesuniecie pępka, wówczas dodatkowe cięcie wykonujemy wokół pępka. Powłoki brzuszne odwarstwia się aż do łuków żeber oraz rękojeści mostka, zwracając baczną uwagę na naczynia przeszywające (perforatory), które mogą być przyczyną późniejszego krwawienia. Często obserwuje się osłabienie mięśniowej warstwy brzucha, a nawet rozejście się mięśni prostych czy przepuklinę kresy białej, które wymagają zaopatrzenia. Nadmiar tkanki tłuszczowej usuwa się przy użyciu noża elektrycznego lub zabiegu lipektomii (odessania tkanki tłuszczowej). Zdarza się, że wystarcza jedynie usunięcie nadmiaru fałdu skórno-tłuszczowego bez konieczności przesuwania pępka, niekiedy konieczny jest przeszczep pępka lub jego rekonstrukcja. Ranę szyjemy warstwowo, a w okolicy rany umieszczamy dreny ssące (Redona) na 1-2 doby.

OPIEKA POOPERACYJNA :

Na ranę zakładamy opatrunek, a na cały brzuch pas uciskowy (pas brzuszny), który należy nosić przez okres około 2 tygodni. Ponieważ skóra po zabiegu pozostaje w lekkim napięciu, prostowanie sylwetki rozpoczynamy od 3-go dnia. Zabiegowi towarzyszą dolegliwości bólowe i zaburzenia czucia operowanej okolicy, które ustępują po kilku tygodniach.

MOŻLIWE POWIKŁANIA :

Zabieg abdominoplastyki jest zabiegiem dużym i w związku z tym obarczony jest stosunkowo wysokim ryzykiem operacyjnym. Nie należy tego zabiegu traktować jako metody odchudzania. Powikłania i złe efekty odległe spotykamy rzadko, najgroźniejsze z nich to zatory tłuszczowe, mogą również wystąpić infekcje i krwiaki, które mogą zniweczyć efekty kosmetyczne zabiegu. Brzydka blizna lub martwica brzeżna rany to też możliwe powikłania.

CZAS POBYTU W SZPITALU:

2 Doby

CZAS REKONWALESCENCJI:

pełną sprawność uzyskujemy po około 3 miesiącach, w tym czasie musimy niestety prowadzić oszczędzający tryb życia

PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU :

Ponieważ zabieg może przekształcić się w zabieg z otwarciem jamy otrzewnowej konieczne jest oczyszczenie jelita (specjalny program realizowany w domu) lub lewatywa w przeddzień zabiegu. Często włączana jest również profilaktyka przeciwzakrzepowa (heparyna drobnocząsteczkowa, rajstopy uciskowe). W okresie bezpośrednio po zabiegu należy unikać długich podróży i lotów samolotem (najlepiej przez okres 1 tygodnia). Wskazane jest oprócz standardowych badań, wykonanie EKG i USG jamy brzusznej.

WYMAGANE BADANIA :

czas krwawienia i krzepnięcia, grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, EKG, USG

PRPRZECIWWSKAZANIA :

nadciśnienie tętnicze niestabilne, cukrzyca, nadczynność tarczycy, skazy naczyniowe, zaburzenia krzepnięcia, labilność emocjonalna, choroba zakrzepowa żył kończyn dolnych, zażywanie leków zawierających pochodne kwasu salicylowego

KOSZT ZABIEGIU :

Ceny podane w cenniku.

CEL ZABIEGU :

Odtworzenie piersi po amputacji (np. z przyczyn onkologicznych) lub z powodu wrodzonych wad piersi (brak, niedorozwój, brak brodawki z otoczką)

TECHNIKI OPERACYJNE :

Znieczulenie: zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Zabieg wykonujemy w czasie lub co najmniej 6 miesięcy po amputacji. Zabieg wykonujemy z użyciem ekspanderów (urządzeń stopniowo rozciągających tkanki) i implantów silikonowych. W przypadku dużych rozmiarów drugiej piersi przeprowadzamy dodatkowo zabieg jej redukcji. Można podjąć również próbę rekonstrukcji otoczki i brodawki, ale dobry efekt kosmetyczny daje technika trwałego tatuażu.

Czas stosowania ekspanderów zależy od oczekiwanego stopnia rozciągnięcia tkanek, zwykle trwa to kilka do kilkanaście tygodni.

OPIEKA POOPERACYJNA:

Biustonosz + bandaż elastyczny lub specjalne wdzianko.
Sen na plecach lub boku przez co najmniej 1 miesiąc.
W przypadku protezy umieszczonej pod mięśniem piersiowym większym występują duże dolegliwości bólowe, wynikające z odwarstwiania mięśni, które wymagają zażywania leków przeciwbólowych. Dla większego bezpieczeństwa pacjentka pozostaje w szpitalu przez okres 2 dni po zabiegu (minimalizacja powikłań, walka z bólem).

MOŻLIWE POWIKŁANIA :

Zabieg trwa 1-1,5 godziny i obarczony jest niewielkim ryzykiem. Jak w przypadku innych ingerencji chirurgicznych możliwe jest krwawienie, powstanie krwiaków i zakażenia wokół protezy lub rany operacyjnej. Powikłania pojawiają się relatywnie rzadko i są stosunkowo niegroźne. Infekcje leczone mogą być antybiotykami, możliwe jest także usunięcie protezy i implantacja nowej po opanowaniu zakażenia. Ponieważ proteza jest ciałem obcym zdarza się otorbienie protezy torebką z tkanki łącznej. Takie powikłanie wymaga chirurgicznego usunięcia torebki.

CZAS POBYTU W SZPITALU:

2 doby.

CZAS REKONWALESCENCJI:

Pacjentkę obowiązuje zakaz unoszenia ramion przez okres 6-8 tygodni oraz uprawianie sportów (pływanie, aerobik, siłownia) przez okres 3 miesięcy. Niewskazana jest także ciężka praca fizyczna. Ostateczny efekt pracy chirurga obserwujemy dopiero po kilku tygodniach. Powrót do normalnych zajęć po 7-10 dniach.

PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU:

Zabieg najlepiej wykonać w drugim tygodniu cyklu, 6 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią, najlepiej po urodzeniu ostatniego planowanego dziecka. Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić palenie papierosów oraz odstawić wszystkie leki wpływające na krzepliwość krwi (Aspiryna, NLPZ, preparaty witaminowe). Ogólnie dobry stan zdrowia i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych są zasadniczym warunkiem przeprowadzenia zabiegu. Labilność emocjonalna i brak konkretnych oczekiwań (lub wygórowane) odnośnie do ostatecznego efektu zabiegu mogą być przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia.

WYMAGANE BADANIA :

 • EKG,
 • RTG. Klatki piersiowej
 • Morfologia, grupa krwi,
 • INR, APTT – parametry krzepnięcia krwi,
 • HbS, HCV.

PRPRZECIWWSKAZANIA :

Zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane ciśnienie, niewyrównana cukrzyca, infekcje okolicy operowanej stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu. Złe warunki anatomiczne (brak pokrycia protezy).

KOSZT ZABIEGIU :

Ceny podane w cenniku, do zabiegów estetycznych należy doliczyć 23% VAT.

piersi2apiersi2b

CEL ZABIEGU:

Podniesienie i plastyka opadających piersi. Zabieg wykonujemy u pacjentek, które zadowolone są z wielkości, ale nie mogą pogodzić się ze zmianą ich kształtu, wynikającą z upływu czasu, zmian poporodowych lub szybkiej utraty wagi.

TECHNIKI OPERACYJNE :

Znieczulenie: zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Zabieg polega na usunięciu części skóry wokół otoczek brodawek sutkowych. W wyniku zabiegu powstaje okrężna, zwykle mało widoczna blizna wokół otoczek. Czasami zabieg połączony jest z powiększeniem lub pomniejszeniem gruczołu piersiowego

OPIEKA POOPERACYJNA :

W przypadku zabiegu liftingu bez augmentacji lub redukcji powrót do normalnych zajęć następuje szybko. Należy nosić specjalny biustonosz przez okres ok. 4-6 tygodni. Szwy wyjmujemy po około 10 dniach.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Zabieg najlepiej wykonać w drugim tygodniu cyklu, 6 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią, najlepiej po urodzeniu ostatniego planowanego dziecka. Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić palenie papierosów oraz odstawić wszystkie leki wpływające na krzepliwość krwi (Aspiryna, NLPZ, preparaty witaminowe). Ogólnie dobry stan zdrowia i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych są zasadniczym warunkiem przeprowadzenia zabiegu. Labilność emocjonalna i brak konkretnych oczekiwań (lub wygórowane) odnośnie do ostatecznego efektu zabiegu mogą być przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia.

WYMAGANE BADANIA :

 • EKG,
 • RTG. Klatki piersiowej,
 • Morfologia, grupa krwi,
 • INR, APTT – parametry krzepnięcia krwi,
 • HbS, HCV.

PRZECIWWSKAZANIA :

Zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane ciśnienie, niewyrównana cukrzyca, infekcje okolicy operowanej stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu

KOSZT ZABIEGIU :

Ceny podane w cenniku, do zabiegów estetycznych należy doliczyć 23% VAT

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Zabieg najlepiej wykonać w drugim tygodniu cyklu, 6 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią, najlepiej po urodzeniu ostatniego planowanego dziecka. Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić palenie papierosów oraz odstawić wszystkie leki wpływające na krzepliwość krwi (Aspiryna). Ogólnie dobry stan zdrowia i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych są zasadniczym warunkiem przeprowadzenia zabiegu. Labilność emocjonalna i brak konkretnych oczekiwań (lub wygórowane) odnośnie ostatecznego efektu zabiegu mogą być przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia.

WYMAGANE BADANIA :

 • EKG
 • morfologia, grupa krwi,
 • czas krwawienia, czas krzepnięcia

Pacjentkom zalecamy także wykonanie USG lub mammografi piersi przed planowanym zabiegiem. Stosowana przez nas metoda operacyjna umożliwia później dokładną analizę przeprowadzonych badań (należy osobę wykonującą USG lub mammografię uprzedzić o posiadaniu implantów)

KOSZT ZABIEGIU :

Ceny podane w cenniku.

CEL ZABIEGU:

Dostosowanie wielkości piersi do budowy ciała pacjentki. Duże piersi mogą być nie tylko źródłem kompleksów, ale utrudniać codzienne, aktywne życie kobiety. Mogą być przyczyną m.in. bólów kręgosłupa, jego deformacji oraz kłopotów dermatologicznych. Zabieg ma nie tylko efekt zdrowotny, ale również estetyczny, gdyż poprawia kształt piersi i położenie brodawek sutkowych.

TECHNIKI OPERACYJNE:

Znieczulenie : zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Zabieg polega na zredukowaniu masy gruczołu sutkowego i nadmiaru skóry oraz przemieszczeniu brodawek w nowe miejsce. Blizna po zabiegu otacza otoczkę brodawki oraz jest obecna w fałdzie skórnym pod piersią. Możliwe jest także zmniejszenie średnicy otoczki brodawki sutkowej. Czasami zabieg połączony jest z odsysaniem tkanki tłuszczowej

OPIEKA POOPERACYJNA:

Zmiana opatrunków i wyjęcie szwów po 10 dniach.
Wskazane jest noszenie specjalnego biustonosza oraz bandaża elastycznego lub specjalnego wdzianka (patrz powiększanie piersi)
Oczekiwany wygląd uzyskujemy po 4-6 tygodniach, proces gojenia trwa ok. 3 miesiące

MOŻLIWE POWIKŁANIA:

Niezadowalające wyniki i komplikacje zdarzają się relatywnie rzadko. Krwiaki, infekcje, przerost blizn nie mają decydującego wpływu na efekt i są do opanowania przy użyciu standardowych metod postępowania. Czasami zdarzają się przejściowe zaburzenia czucia w piersiach i brodawkach sutkowych.

CZAS POBYTU W SZPITALU:

2 doby.

CZAS REKONWALESCENCJI :

Należy unikać unoszenia ramion oraz forsownych ćwiczeń przez okres 4-6 tygodni. Powrót do normalnych zajęć po ok. 2 tygodniach.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Zabieg najlepiej wykonać w drugim tygodniu cyklu, 6 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią, najlepiej po urodzeniu ostatniego planowanego dziecka. Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić palenie papierosów oraz odstawić wszystkie leki wpływające na krzepliwość krwi (Aspiryna, NLPZ, preparaty witaminowe). Ogólnie dobry stan zdrowia i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych są zasadniczym warunkiem przeprowadzenia zabiegu. Labilność emocjonalna i brak konkretnych oczekiwań (lub wygórowane) odnośnie do ostatecznego efektu zabiegu mogą być przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia.

WYMAGANE BADANIA:

 • EKG,
 • RTG. Klatki piersiowej,
 • Morfologia, grupa krwi,
 • INR, APTT – parametry krzepnięcia krwi
 • HbS, HCV.

PRZECIWWSKAZANIA :

Zaburzenie krzepliwości, nieuregulowane ciśnienie, niewyrównana cukrzyca, infekcje okolicy operowanej stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu.

KOSZT ZABIEGIU :

Ceny podane w cenniku, do zabiegów estetycznych należy doliczyć 23% VAT.