OPIS ZABIEGU :

Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, polegają na usunięciu zrazików tkanki tłuszczowej lub przerośniętego gruczołu łojowego wraz z torebką.


OPIS:

Przykurcz Dupuytrena: jest wynikiem przykurczu rozcięgna dłoniowego w następstwie bliznowacenia rozcięgna co prowadzi do przykurczu zgięciowego palców.

Przyczyny: czynnik genetyczny, urazowy, powinowactwo nerwowe, w przebiegu m. in. cukrzycy, padaczki czy choroby alkoholowej. Objawia się w postaci małego guzka lub zgrubienia palca serdecznego i małego.

TECHNIKI OPERACYNE:

w znieczuleniu miejscowym najlepiej w niedokrwieniu: fasciotomia (przecięcie zbliznowaciałego rozcięgna), fasciectomia (całkowite wycięcie rozcięgna), częściowe wycięcie rozcięgna, wielokrotna plastyka Z, plastyka V-Y, wielowarstwowy szew, drenaż, szyna.

MOŻLIWE POWIKŁANIA:

krwiak, obrzęk, zakażenie, nawrót.

CZAS REKONWALESCENCJI:

W1 i 2 doba - naturalny wyprost za pomocą bandaża elastycznego, 2 i 3 doba - łagodne, czynne ruchy. Szwy wyjmujemy po 10 dniach. Dolegliwości ustępują po 4-6 tygodniach.

PRZEBIEG POOPERACYJNY:

1drenaż usuwamy w 1 dniu po zabiegu, szwy wyjmujemy po 7-10 dniach. Szynę usuwamy po 7-14 dniach, pozwalamy na ruchy zgięciowe palców, wyprostne dopiero po 3 tygodniach.


OPIS:

zabieg polega na usunięciu w znieczuleniu miejscowym ganglionu wraz z torebką.

OPIS:

Zespół kanału nadgarstka: jest wynikiem ucisku na nerw pośrodkowy. Przyczyny: natury metabolicznej, uraz lub infekcja.

TECHNIKI OPERACYNE:

W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie jest w stanie doprowadzić do złagodzenia objawów (m.in. drętwienia, parestezji, zmian zabarwienia, kruchości i łamliwości paznokci).

CEL ZABIEGU:

Zwiększenie wymiarów kanału nadgarstka poprzez zmniejszenie napięcia więzadła poprzecznego i jego powięziowych przedłużeń.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Otwarta dekompresja kanału nadgarstka w znieczuleniu miejscowym. Nacięcia wykonujemy równolegle względem linii życia, przecinamy więzadło poprzeczne oraz zrośnięte z nim blaszki powięzi. Trzeba uwidocznić nerw pośrodkowy na całej długości przebiegu w kanale oraz uwolnić wszystkie zrosty. Po zabiegu ból ustępuje natychmiast, drętwienie i osłabienie siły mięśniowej cofa się niestety wolniej i niecałkowicie (1 do 2 lat).

MOŻLIWE POWIKŁANIA:

1uszkodzenie nerwu, krwiak, obrzęk zakażenie

CZAS REKONWALESCENCJI:

W1 i 2 doba-naturalny wyprost za pomocą bandaża elastycznego, 2 i 3 doba-łagodne, czynne ruchy. Szwy wyjmujemy po 10 dniach. Dolegliwości ustępują po 4-6 tygodniach.

PRZEBIEG POOPERACYJNY:

1 i 2 doba-naturalny wyprost za pomocą bandaża elastycznego, 2 i 3 doba-łagodne, czynne ruchy. Szwy wyjmujemy po 10 dniach. Dolegliwości ustępują po 4-6 tygodniach.

OPIS:

Zabieg wykonywany jest metodą klasyczną, laserową lub przy użyciu sondy kriochirurgicznej (niskiej temperatury). Polega na usunięciu głównego pnia żył powierzchownych, podwiązaniu żył przeszywających (perforatorów) oraz usunięciu żylakowato poszerzonych gałęzi żyły odpiszczelowej. W przypadku małych żylaków stosujemy zabieg sklerotyzacji ( obliteracji), czyli zamykania naczyń przy użyciu środków farmakologicznych.

ZNIECZULENIE:

Miejscowe, zewnątrz-oponowe, ogólne. Profilaktyka przeciwzakrzepowa.

LECZENIE OPERACYJNE:

Metodami klasycznymi (stripping), przy użyciu lasera lub kriochirurgii. Podwiązanie perforatorów. Szwy Klappy.

OPIEKA POOPERACYJNA:

Dolegliwości bólowe często wymagają dożylnego podawania środków p-bólowych w pierwszej dobie po zabiegu. Noszenie rajstop uciskowych profilaktycznych przez okres 1-3 miesięcy. Szwy wyjmujemy po 10-14 dniach.

CZAS POBYTU W SZPITALU:

1 doba

CZAS REKONWALESCENCJI:

W zależności od rozległości zabiegu 10-14 dni. Sińce i obrzęk występują prawie zawsze. Po zabiegu konieczne jest bandażowanie kończyn lub noszenie rajstop uciskowych przez okres ok. 2 tygodni, elewacja kończyny w czasie leżenia w łóżku.

MOŻLIWE POWIKŁANIA :

Krwiak, zakażenie.

WYMAGANE BADANIA:

Czas krwawienia i krzepnięcia, morfologia krwi, EKG, Dla ustalenia przyczyny żylaków i wyboru metody operacyjnej niezbędne jest badanie USG naczyń żylnych (tzw. Doppler).

RPRZECIWWSKAZANIA :

Niestabilne nadciśnienie, niewyrównana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, skazy naczyniowe, procesy zapalne toczące się w operowanej okolicy.

KOSZT ZABIEGIU:

zależy od zastosowanej metody

PRZEPUKLINY:

pępkowa, kresy białej, pooperacyjne, pachwinowe, mosznowe

ZNIECZULENIE:

miejscowe, zewnątrz-oponowe, ogólne

LECZENIE OPERACYJNE:

Plastyka metodami klasycznymi, przy użyciu tkanek własnych (skóra) lub przy użyciu wszczepów syntetycznych (siatki).

OPIEKA POOPERACYJNA:

Dolegliwości bólowe często wymagające dożylnego podawania środków p-bólowych w pierwszej dobie po zabiegu. Noszenie pasa uciskowego przez okres 1-3 miesięcy. Szwy wyjmujemy po 10-14 dniach.

CZAS POBYTU W SZPITALU:

1 doba

CZAS REKONWALESCENCJI:

W zależności od wielkości i lokalizacji przepukliny ok. 10-14 dni. Pełna sprawność (np. rekreacyjne uprawianie sportów) po ok. 3 miesiącach.

MOŻLIWE POWIKŁANIA :

Krwotok, krwiak, obrzęk, zakażenie, nawrót.

WYMAGANE BADANIA:

Czas krwawienia i krzepnięcia, morfologia krwi, EKG. W przypadku dużych przepuklin brzusznych wskazane wykonanie USG jamy brzusznej.

RPRZECIWWSKAZANIA :

Niestabilne nadciśnienie, niewyrównana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, skazy naczyniowe, procesy zapalne toczące się w operowanej okolicy.

KOSZT ZABIEGIU:

zależy od zastosowanej metody

OPIS ZABIEGU :

W znieczuleniu miejscowym korygujemy nieestetyczne blizny twarzy i innych okolic ciała. Stosujemy plastyki m.in. Z i W dla zmniejszenia napięcia skóry, zmiany kierunku przebiegu blizny i stworzenia warunków do wytworzenia nowej, kosmetycznej blizny.

OPIS ZABIEGU :

Zaburzenia procesu gojenia się ran prowadzą do powstania przerosłych blizn lub bliznowców.

Bliznowiec to nieswoisty, łagodny rozrost włóknisty skóry, występujący najczęściej w następstwie jej uszkodzenia.

Najczęstszą przyczyną są:

 • oparzenia,
 • zabiegi chirurgiczne,
 • szczepienia,
 • ukąszenia owadów oraz
 • tatuaże.

Bliznowce mogą pojawić się wszędzie, ale szczególnie narażone są miejsca wzmożonego napięcia skóry, szyja, okolica dekoltu czy ramiona.

Leczenie może być :

 • zachowawcze ( maści zawierające wyciąg z cebuli, opatrunki uciskowe),
 • chirurgiczne ( ostrzykiwanie steroidami, krioterapia, laseroterapia),
 • psychoterapia lub
 • skojarzenie ww. metod.

Bliznowce stanowią często poważny problem kliniczny i kosmetyczny, co często może niekorzystnie wpływać na stan psychiczny pacjenta.

OPIS ZABIEGU :

Dotyczy głównie raków skóry zlokalizowanych w obrębie twarzo-czaszki. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Nowotwory usuwane są zgodnie z zasadami zachowania czystości onkologicznej tj. z odpowiednim marginesem tkanek zdrowych oraz badaniem histopatologicznym, które weryfikuje rozpoznanie i ocenia dokładność wykonania zabiegu. Badania wykonywane są rutynowo w Katedrze Patomorfologii Akademii Medycznej w Poznaniu.

Rany zaopatrujemy plastykami płatowymi lub wolnymi przeszczepami skóry z różnych okolic ciała (zauszna, obojczykowa, ramienna, pachwinowa).

OPIS ZABIEGU :

Dysponujemy dermatoskopem oraz wideo-dermatoskopem i jesteśmy w stanie ocenić i zakwalifikować znamiona do usunięcia. W ocenie znamion kierujemy się tzw. dermatoskopowym ABCD, gdzie :

 • A oznacza asymetrię,
 • B-brzeg
 • C-kolor, a
 • D-średnicę i struktury różnicujące.

Za każdą z cech przyznajemy określoną ilość punktów i po przemnożeniu przez odpowiednie współczynniki uzyskujemy tzw. całkowity współczynnik dermatoskopowy (TDS). Wyliczona dla znamienia wartość TDS od 4.75 do 5.45 wymaga często jego profilaktycznego usunięcia, wynik większy od 5.45 wskazywać może na złośliwą zmianę barwnikową wymagającą bezwzględnie usunięcia chirurgicznego.
Szczególnie narażone są osoby z tzw. zespołem znamion atypowych, charakteryzującym się obecnością kilkudziesięciu i więcej znamion, z których co najmniej 1 znamię ma ponad 8 mm oraz co najmniej 1 znamię prezentuje cechy atypii (ABCD).
Zabiegi wykonujemy zgodnie z zasadami zachowania czystości onkologicznej, a rany zaopatrujemy kosmetycznie. Każda zmiana jest weryfikowana badaniem histopatologicznym.