Wybierz swój język

Chirurgia estetyczna w obrębie brzucha

Liposukcja odsysanie tkanki tłuszczowej, lipoplastyka

CEL ZABIEGU :

Usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic, w których daje ona złe efekty kosmetyczne np. brzuch, biodra, kolana, podbródek czy uda. Zmiana konturu określonej okolicy ciała. Przemodelowanie danej okolicy ciała i modelowanie sylwetki.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:

nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w określonych okolicach ciała, przy względnie prawidłowej budowie dające widoczne defekty kosmetyczne

TECHNIKI OPERACYJNE:

znieczulenie: znieczulenie miejscowe, zewnątrz oponowe lub ogólne

Przebieg zabiegu : Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych okolic ciała przy użyciu systemu pomp ssących i sond. Rodzaj użytego urządzenia nie ma zasadniczego znaczenia dla przebiegu operacji. Zabieg wykonujemy metodą tumescencji, polegającej na nasączeniu operowanej okolicy płynem o składzie umożliwiającym dobre znieczulenie okolicy, zmniejszającym krwawienie i możliwość wystąpienia późniejszych następstw w postaci obrzęku czy zasinienia. Do zabiegu najbardziej predysponowane są osoby o jędrnej, sprężystej skórze, które posiadają nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany w określonych miejscach. Osoby otyłe lub za skórą zwiotczałą i pełną rozstępów dla uzyskania optymalnego efektu kosmetycznego muszą niekiedy poddać się dodatkowym zabiegom korekcyjnym. Z małego cięcia (2-3 mm) wprowadza się sondę odsysającą do tkanki podskórnej, skąd tkanka tłuszczowa odprowadzana jest do pojemnika, w którym dokładnie kontrolujemy ilość odessanej tkanki tłuszczowej. W czasie 1-go zabiegu odsysamy ok. 50 ml tkanki tłuszczowej na 1 kg masy ciała i jest to objętość bezpieczna dla operowanej osoby. Po zabiegu zakładamy opatrunek na miejsca, przez które wkładamy sondę i zakładamy pas uciskowy, który nosimy nieprzerwanie przez okres 4 tygodni.

OPIEKA POOPERACYJNA :

Na operowaną okolicę zakładamy pas uciskowy (ubranie uciskowe), które nie tylko ma zapobiegać możliwym powikłaniom (krwiak, krwawienie), ale również modelować okolicę ciała poddaną zabiegowi. Pas uciskowy zdejmujemy jedynie na czas kąpieli (prysznic) i nosimy ciągle przez okres 4 tygodni. Niewielkie dolegliwości bólowe zwalczamy powszechnie używanymi środkami przeciwbólowymi (uwaga na pochodne kwasu salicylowego). Przez okres ok. 3 miesięcy unikamy dużych wysiłków i forsownych ćwiczeń fizycznych.

MOŻLIWE POWIKŁANIA :

Krwiaki, infekcje, nieprawidłowe gojenie. Zabieg nie jest obarczony większym odsetkiem powikłań niż inne zabiegi chirurgiczne o podobnej rozległości, a ryzyko wystąpienia zatorów tłuszczowych jest mniejsze niż np. po złamaniach kości czy rozległych zabiegach ginekologicznych, czy chirurgicznych. Decydujące znaczenie ma odpowiednia kwalifikacja do zabiegu i ścisłe przestrzeganie zasad zabiegu. Nieprzestrzeganie tych zasad np. zbyt duża ilość odessanej tkanki czy obecność choroby współistniejącej (cukrzyca) znacznie zwiększają ryzyko operacyjne. Zabiegom towarzyszą umiarkowane dolegliwości bólowe i sińce operowanej okolicy (znikają po ok. 2 tygodniach), wyczuwalne są także nierówności, a czasem zgrubienia, które znikają w miarę upływu czasu.

CZAS POBYTU W SZPITALU:

2 Doby

CZAS REKONWALESCENCJI:

Pozytywne efekty działalności chirurga widoczne są po około 3 tygodniach, kiedy mija obrzęk i resorbują się sińce operowanej okolicy. Nie należy zabiegu traktować jako metody odchudzania, jest to sposób modelowania określonych okolic ciała dla osiągnięcia zamierzonego efektu kosmetycznego. Pas uciskowy zdejmujemy dopiero po ok. 4 tygodniach. Kontrolna wizyta powinna się odbyć po 1 tygodniu i 3 miesiącach od zabiegu. Oczywiście czas rekonwalescencji zależy od rozległości zabiegu np. po korekcji podbródka czy kolan jest on bardzo krótki (kilka dni).

PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU:

Na 3 tygodnie przed zabiegiem nie należy zażywać żadnych leków wpływających na układ krzepnięcia (pochodne kwasu salicylowego np. Aspiryna). Należy w przypadku rozległego zabiegu odstawić palenie tytoniu. Osoba poddana zabiegowi powinna być ogólnie zdrowa i mieć wyniki zleconych badań w zakresie normy.

WYMAGANE BADANIA :

czas krwawienia i krzepnięcia, grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, EKG, USG

PRPRZECIWWSKAZANIA :

Nadciśnienie, niedociśnienie, zaburzenia krzepnięcia, skazy naczyniowe, niewyrównana cukrzyca, infekcja operowanej okolicy, choroba zakrzepowa kończyn dolnych.

KOSZT ZABIEGIU :

Ceny podane w cenniku.

Chcesz wykonać zabieg , sprawdź kogo poleca specjalistyczny portal znanylekarz.pl

 


Copyright © 2006 - 2022 :: Centrum Medyczne "Gajowa" :: Gajowa 3, 60-815 Poznań

- POLITYKA  PRYWATNOŚCI -