Wybierz swój język

Chirurgia estetyczna w obrębie brzucha

Plastyka powłoki brzucha, abdominoplastyka

CEL ZABIEGU :

usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry w okolicy podbrzusza i śródbrzusza z następową plastyką mięśnia prostego brzucha

WSKAZANIA DO ZABIEGU :

Nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry powstający w wyniku np. wielu ciąż, obniżenia elastyczności skóry brzucha w przebiegu procesu starzenia czy też po gwałtownym zmniejszeniu masy ciała, niedający się skorygować ćwiczeniami fizycznymi lub zabiegami dietetycznymi.

TECHNIKI OPERACYJNE:

znieczulenie: zabieg wykonujemy w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrz oponowym i trwa ok. 3 godzi

Przebieg zabiegu : Cięcie wykonujemy w dole brzucha od kolca biodrowego prawego do lewego. Często konieczne jest przesuniecie pępka, wówczas dodatkowe cięcie wykonujemy wokół pępka. Powłoki brzuszne odwarstwia się aż do łuków żeber oraz rękojeści mostka, zwracając baczną uwagę na naczynia przeszywające (perforatory), które mogą być przyczyną późniejszego krwawienia. Często obserwuje się osłabienie mięśniowej warstwy brzucha, a nawet rozejście się mięśni prostych czy przepuklinę kresy białej, które wymagają zaopatrzenia. Nadmiar tkanki tłuszczowej usuwa się przy użyciu noża elektrycznego lub zabiegu lipektomii (odessania tkanki tłuszczowej). Zdarza się, że wystarcza jedynie usunięcie nadmiaru fałdu skórno-tłuszczowego bez konieczności przesuwania pępka, niekiedy konieczny jest przeszczep pępka lub jego rekonstrukcja. Ranę szyjemy warstwowo, a w okolicy rany umieszczamy dreny ssące (Redona) na 1-2 doby.

OPIEKA POOPERACYJNA :

Na ranę zakładamy opatrunek, a na cały brzuch pas uciskowy (pas brzuszny), który należy nosić przez okres około 2 tygodni. Ponieważ skóra po zabiegu pozostaje w lekkim napięciu, prostowanie sylwetki rozpoczynamy od 3-go dnia. Zabiegowi towarzyszą dolegliwości bólowe i zaburzenia czucia operowanej okolicy, które ustępują po kilku tygodniach.

MOŻLIWE POWIKŁANIA :

Zabieg abdominoplastyki jest zabiegiem dużym i w związku z tym obarczony jest stosunkowo wysokim ryzykiem operacyjnym. Nie należy tego zabiegu traktować jako metody odchudzania. Powikłania i złe efekty odległe spotykamy rzadko, najgroźniejsze z nich to zatory tłuszczowe, mogą również wystąpić infekcje i krwiaki, które mogą zniweczyć efekty kosmetyczne zabiegu. Brzydka blizna lub martwica brzeżna rany to też możliwe powikłania.

CZAS POBYTU W SZPITALU:

2 Doby

CZAS REKONWALESCENCJI:

pełną sprawność uzyskujemy po około 3 miesiącach, w tym czasie musimy niestety prowadzić oszczędzający tryb życia

PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU:

Ponieważ zabieg może przekształcić się w zabieg z otwarciem jamy otrzewnowej konieczne jest oczyszczenie jelita (specjalny program realizowany w domu) lub lewatywa w przeddzień zabiegu. Często włączana jest również profilaktyka przeciwzakrzepowa (heparyna drobnocząsteczkowa, rajstopy uciskowe). W okresie bezpośrednio po zabiegu należy unikać długich podróży i lotów samolotem (najlepiej przez okres 1 tygodnia). Wskazane jest oprócz standardowych badań, wykonanie EKG i USG jamy brzusznej.

WYMAGANE BADANIA :

czas krwawienia i krzepnięcia, grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, EKG, USG

PRPRZECIWWSKAZANIA :

nadciśnienie tętnicze niestabilne, cukrzyca, nadczynność tarczycy, skazy naczyniowe, zaburzenia krzepnięcia, labilność emocjonalna, choroba zakrzepowa żył kończyn dolnych, zażywanie leków zawierających pochodne kwasu salicylowego

KOSZT ZABIEGIU :

 Ceny podane w cenniku.

Chcesz wykonać zabieg , sprawdź kogo poleca specjalistyczny portal znanylekarz.pl

 


Copyright © 2006 - 2022 :: Centrum Medyczne "Gajowa" :: Gajowa 3, 60-815 Poznań

- POLITYKA  PRYWATNOŚCI -