Wybierz swój język

Chirurgia estetyczna w obrębie klatki piersiowej

Powiększenie piersi

CEL ZABIEGU :

Powiększenie gruczołu piersiowego, podniesienie piersi, zmiana kształtu.

WSKAZANIA DO ZABIEGU:

Niedorozwój piersi, zbyt małe piersi, poprawa kształtu i wielkości po przebytej ciąży i karmieniu, wyrównanie różnic wielkości i kształtu pomiędzy piersiami, rekonstrukcja piersi po zabiegu lub ich usunięciu.

TECHNIKI OPERACYJNE:

Znieczulenie: zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Do powiększania używamy protez (implantów) umieszczonych pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym (głównie). Używamy protez standardowych lub anatomicznych (kształtem zbliżonych do kształtu piersi) różnych firm (po konsultacji z pacjentką). Wielkość i kształt dobierane są przed zabiegiem i zależą od warunków anatomicznych (kształt przed zabiegiem, budowa klatki piersiowej) oraz oczekiwań pacjentki.

Przebieg zabiegu: cięcie wykonujemy na granicy otoczki brodawki sutkowej lub w fałdzie pod piersiowym, co gwarantuje dobry efekt kosmetyczny. Umiejscowienie protezy pod mięśniem, pod powięzią lub pod gruczołem zwykle nie zaburza prawidłowej funkcji gruczołu piersiowego w czasie ciąży i karmienia. W trakcie zabiegu wykonujemy cięcia omijające ważne dla prawidłowego funkcjonowania struktury anatomiczne. Pod protezami umieszczamy dreny, które usuwamy następnego dnia.

Po zabiegu obowiązkowe jest noszenie specjalnego biustonosza lub stanika typu "sportowego" o dużej elastyczności (np. firmy Triumph) lub specjalnego „wdzianka”. Niezależnie od biustonosza, konieczne jest przez okres 10 dni noszenie bandaża elastycznego, mocującego protezy w ostatecznym ułożeniu. Opatrunki utrzymywane są przez okres 10 dni, po których wyjmujemy także szwy, zwykle stosujemy szwy niewymagające wyjmowania. W niektórych przypadkach stosujemy także szwy taśmowe.

OPIEKA POOPERACYJNA :

Biustonosz + bandaż elastyczny lub specjalne „wdzianko”.
Sen na plecach lub boku przez okres co najmniej 1 miesiąca.
W przypadku protezy umieszczonej pod mięśniem piersiowym większym lub powięzią występują duże dolegliwości bólowe, wynikające z preparowania, które wymagają zażywania leków przeciwbólowych. Dla większego bezpieczeństwa pacjentka pozostaje w szpitalu przez okres 2 dni po zabiegu (minimalizacja powikłań, walka z bólem).

MOŻLIWE POWIKŁANIA :

Zabieg trwa 1-1,5 godziny i obarczony jest niewielkim ryzykiem. Jak w przypadku innych ingerencji chirurgicznych możliwe jest krwawienie, powstanie krwiaków i zakażenia wokół protezy lub rany operacyjnej. Powikłania pojawiają się niezwykle rzadko i są stosunkowo niegroźne. Infekcje leczone mogą być antybiotykami, możliwe jest także usunięcie protezy i implantacja nowej po opanowaniu zakażenia. Ponieważ proteza jest ciałem obcym zdarza się otorbienie protezy torebką z tkanki łącznej. Takie powikłanie wymaga chirurgicznego usunięcia torebki. Możliwa jest także asymetria piersi. Zawsze występują przejściowe zaburzenia czucia operowanej okolicy.

CZAS POBYTU W SZPITALU:

2 doby.

CZAS REKONWALESCENCJI:

Pacjentkę obowiązuje zakaz unoszenia ramion przez okres 6-8 tygodni oraz uprawianie sportów (pływanie, aerobik, siłownia) przez okres 3 miesięcy. Niewskazana jest także ciężka praca fizyczna. Ostateczny efekt pracy chirurga obserwujemy dopiero po kilku tygodniach. Powrót do normalnych zajęć po 7-10 dniach

PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU:

Zabieg najlepiej wykonać w drugim tygodniu cyklu, 6 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią, najlepiej po urodzeniu ostatniego planowanego dziecka. Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić palenie papierosów oraz odstawić wszystkie leki wpływające na krzepliwość krwi (Aspiryna, NLPZ, preparaty witaminowe). Ogólnie dobry stan zdrowia i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych są zasadniczym warunkiem przeprowadzenia zabiegu. Labilność emocjonalna i brak konkretnych oczekiwań (lub wygórowane) odnośnie do ostatecznego efektu zabiegu mogą być przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia.

WYMAGANE BADANIA :

  • EKG,
  • RTG. Klatki piersiowej,
  • Morfologia, grupa krwi,
  • INR, APTT – parametry krzepnięcia krwi
  • HbS, HCV.

Pacjentkom zalecamy także wykonanie USG lub mammografii piersi przed planowanym zabiegiem. Stosowana przez nas metoda operacyjna umożliwia później dokładną analizę przeprowadzonych badań (należy osobę wykonującą USG lub mammografię uprzedzić o posiadaniu implantów)

PRPRZECIWWSKAZANIA :

Zaburzenie krzepliwości, nieuregulowane ciśnienie, niewyrównana cukrzyca, infekcje okolicy operowanej stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu

KOSZT ZABIEGIU :

Cena podana w cenniku

Chcesz wykonać zabieg , sprawdź kogo poleca specjalistyczny portal znanylekarz.pl

 


Copyright © 2006 - 2022 :: Centrum Medyczne "Gajowa" :: Gajowa 3, 60-815 Poznań

- POLITYKA  PRYWATNOŚCI -